Nie wiem, jak Ty, ale ja uwielbiam pakowanie prezentów! Zwłaszcza w szary papier. I choć sama nazwa nie zachęca do sięgnięcia właśnie po niego ( zdecydowanie bardziej podoba mi się nazywanie go papierem kraftowym, czy też brązowym, pergaminowym lub ekologicznym) , to gwarantuję Ci, że jego forma już tak.
Jeżeli do tej pory szary papier był ostatni na Twojej liście, jako materiał do ozdabiania prezentów, to mam nadzieję, że tym wpisem przekonam Cię do zmiany zdania.
Jakie zalety ma szary papier?
1. Jest łatwo dostępny – praktycznie w każdym miejscu, gdzie mogłam kupić papiery do pakowania i materiały do ozdabiania prezentów, znalazłam szary papier. Okoliczny sklep z artykułami domowymi, pobliski papierniczy, czy sklep dużej sieci handlowej – wszędzie tam go znalazłam.
2. Ekonomiczny – jego cena jest zawsze nieporównywalnie niższa od wszelkiego rodzaju kolorowych papierów, torebek, czy gotowych opakowań. Dodatkowo, raz kupione dodatki (oczywiście w zależności od rodzaju) mogą wystarczyć Ci na długo.
3. Uniwersalny i wielowymiarowy – jego forma daje nieskończoną ilość rozwiązań i opcji zastosowań. Począwszy od bardzo klasycznej i stonowanej, skończywszy na mocno rozbudowanej i bogatej formie. Dzięki temu nasze podarki, mimo że zapakowane w szary papier, co roku mogą prezentować się inaczej i zaskakiwać naszych najbliższych swoją różnorodnością.
4. Ponadczasowy – moda na pakowanie, co roku może się zmieniać. Ale nie ważne, co głosić będą trendy – bardziej błyszczące, z naturalnymi elementami, we wzorki, czy na tzw. „cukierek”, to szary papier i tak się sprawdzi. Da się połączyć z obecnie panującymi trendami 😉 Co ciekawe, niektóry twierdzą, że to właśnie szary papier od kilku lat jest tym „naj”, jeśli chodzi o sposoby na pakowanie!
Z czym można połączyć szary papier?
Szczerze?
Ze wszystkim, co tylko przychodzi Ci do głowy. Serio.
Przygotowując tegoroczne prezenty i pomysły na ich zapakowanie (tak, tak, proces przygotowywania i pakowania prezentów jest u mnie zawsze mocno przemyślany), wypisałam przykładowe ozdoby i dodatki, których chciałam użyć. Na podstawie tego, co miałam lub kupiłam, zapakowałam swoje tegoroczne prezenty. Wyszło tego całkiem sporo, a i tak mam wrażenie, że nie wyczerpałam wszystkich wariantów.
Czego możesz potrzebować?
Możesz potrzebować niewiele (papier, nożyczki, coś do pisania i zawiązania) lub wręcz przeciwnie i tak, jak ja, dać się ponieść szaleństwu i zgromadzić całkiem pokaźny zestaw przyborów i dodatków.
I jeśli przypadkiem zaliczaj się do tej drugiej grupy, przygotowałam spis wszelkich „przydasiów”, jakie przychodziły mi do głowy i żeby nieco ułatwić temat (bo jest tego całkiem sporo), podzieliłam je na kilka grup.
Przybory, ozdoby i dodatki przydatne w pakowaniu prezentów w szary papier:
- Artykuły papierowe – oczywiście oprócz szarego papieru, dodałabym:
- wycinanki,
- kolorowe brystole i kartony,
- etykiety samoprzylepne,
- a nawet pudełka.
- Piśmidła:
- różnego rodzaju (na bazie wody, permanentne, metaliczne, brokatowe, akrylowe, itp.),
- różnego koloru (czarne, czerwone, białe, zielone, zielone, srebrne, złote – te najbardziej kojarzone są ze świętami, ale tak naprawdę każdy inny kolor też się może przydać).
- Przybory:
- do klejenia – taśmy (papierowe, klejące, dwustronne), kleje (magiczne, w sztyfcie, w stemplu),
- do cięcia – nożyczki, nożyk do papieru, nożyk do otwierania kopert, dziurkacz,
- do wiązania – wstążki (materiałowe, papierowe, atłasowe, itp.), mulina, kordonki, sznurki (piekarskie, lniane, jutowe, itp.), gumki.
- Ozdoby i dodatki:
- naturalne – laski cynamonu, gałązki (drzew, czy ostrokrzewu), ususzone pomarańcze, szyszki, drewniane (klamerki, śnieżynki, renifery, choinki, różnego rodzaju świąteczne kształty wycięte ze sklejki, tabliczki do podpisania, czy ozdobne literki),
- papierowe – taśmy do dekorowania, naklejki, zawieszki/bileciki, kształty wycięte z tektury,
- materiałowe – wstążki, kokardy, organza, różnego rodzaju świąteczne kształty (z filcu, z koronki, dziergane na drutach, itp.),
- inne – celofan, gotowe szablony do odrysowania, lampki druciki, guziki, dzwoneczki, brokatowe gwiazdki, pompony, styropianowe świąteczne kształty, bombki, cukierki, pierniki, cukierkowe rózgi, itp.
Jestem przekonana, że ta lista nie wyczerpuje tematu 😉 Ale gwarantuje Ci, że posiadania choćby części z tych rzeczy, zajmie Ci dwa razy więcej miejsca w szufladzie, niż myślisz 😉 I tak, jak wspominałam na początku, część z nich posłuży Ci bardzo długo.
Sposoby pakowania prezentów w szary papier – moje propozycje
Jeśli zastanawiasz się, jakich przyborów i ozdób potrzebujesz, aby zapakować swoje prezenty w szary papier, to poniżej znajdziesz moje propozycje. To, z czego korzystałam i jaki efekt uzyskałam. Mam nadzieję, że znajdziesz tu coś dla siebie.
Sposób 1 – Szary papier, ozdobne taśmy papierowe, zawieszka i sznurek.
Sposób 2 – Szary papier, filcowe ozdoby i wstążka.
Sposób 3 – Szary papier, sznurek, śnieżynka i biały napis.
Sposób 4 – Szary papier, kolorowy brystol i wycinanka.
Sposób 5 – Szary papier, kokarda, mulina i naklejki.
Sposób 6 – Szary papier, sznurek, zawieszka i świąteczna ozdoba ze sklejki.
Sposób nr 7 – Szary papier, wstążka, białe napisy i zawieszka.
Sposób 8 – Szary papier, sznurek, drewniana ozdoba świąteczna, taśma papierowa i białe dodatki.
Sposób 9 – Szare pudełko, sznurek, filcowa ozdoba świąteczna i zawieszka.
Sposób 10 – Szare pudełko i białe rysunki.
Sposób 11 – Barwiony szary papier, filcowe ozdoby, biało-czerwony sznurek i świąteczne ozdoby na klamerce.
Sposób 12 – Barwiony szary papier, dzwoneczki, brokatowe gwiazdki i taśma papierowa.
Sposób 13 – Czarny brystol, różowy metaliczny marker i tabliczka na klamerce.
Tak „w skrócie” wyglądało moje tegoroczne pakowanie prezentów w szary papier (i nie tylko). Podobają Ci się?
Wszystkiego rysunkowego!
Jadźka