14 inspirujących cytatów związanych z twórczością, które warto znać.

| Brak komentarzy

Kartka z cytatem leżąca na stole

Obrazy na Pinterest, filmy, cytaty, czy inni ludzie, to najczęściej pojawiające się odpowiedzi, kiedy pytam ludzi, co jest dla nich inspiracją.  Zresztą, jeśli w wyszukiwarce Google wpiszesz hasło „inspirujący”, to na pierwszej stronie wyników wyszukiwania znajdziesz „inspirujące filmy” i „inspirujące cytaty”. Postanowiłam więc zebrać moje ulubione cytaty, które lubię, cenię i do których wracam. Każdy z nich w jakiś sposób związany jest z szeroko rozumianą twórczością. Ciekawe, czy któryś z nich znasz.

Moje 14 inspirujących cytatów.

„Każdy artysta zaczynał kiedyś jako amator”. 

Ralph Waldo Emerson

Choć daleko mi do określania siebie, jako artystkę, wybrałam ten cytat z jednego bardzo ważnego powodu.  Cytat ten bardzo dobrze pokazuje, że każdy kiedyś zaczyna i każdy kiedyś startuje z puntu 0. Więc nie denerwuj się, jeśli coś Ci od razu nie wychodzi. Zwłaszcza, jeśli ilość wykonanych przez Ciebie powtórzeń jest równa liczbie 1 lub 2. W końcu praktycy Myślenia Wizualnego ze Świata twierdzą, że żeby rysować automatycznie i bez zastanowienia, trzeba narysować daną ikonę około 50 razy. Całkiem spora ilość powtórzeń, prawda?

„Intelektualista to człowiek mówiący zawile o rzeczach prostych;

artysta – to człowieka mówiący prosto o rzeczach zawiłych”.

Charles Bukowski

Bardzo lubię drugą część tego cytatu, tylko zamiast słowa „artysta”, umieściłabym hasło „graphic recorder”. Wtedy idealnie oddawałby on sedno mojej pracy. W końcu tworząc Zapis Graficzny (ang. Graphic Recording), omawiane treści staram się przedstawić w możliwie najprostszy sposób. Przyswajanie tej wiedzy od razu jest przyjemniejsze.

„Mieć fan­tazję nie znaczy coś so­bie wy­myślać. To znaczy tworzyć coś z te­go, co istnieje”. 

Tomasz Mann

Austin Kleon w swojej książce „Twórcza kradzież” pisze o tym, że wszystko to, co powstaje nigdy nie jest wytworem tylko i wyłącznie jednej osoby. Podpisuję się pod tym obiema rękami. Wszystko, co jest tworzone, jest tworzone w wyniku inspiracji – z tego, co słyszymy, widzimy, doświadczamy i z tego, czym się otaczamy – czyli z tego, co ktoś zrobił i powiedział.

„Pomysły są powszechnym towarem. Wprowadzanie ich w życie nie jest”.

Michael Dell

Ile razy spotkałam się z tym, że ktoś nie chciał podzielić się swoim pomysłem, bo bał się, że ktoś mu go ukradnie. A to nie pomysł się liczy, a jego realizacja. I nawet, jeśli ktoś „weźmie” sobie Twój pomysł, to i tak zrobi go inaczej, niż Ty. Więc zamiast chować swój pomysł, warto o nim mówić, chociażby dlatego, żeby zweryfikować wśród swojej społeczności, czy bliskich, czy jest dobry i warto nad nim pracować dalej.

„Żeby napisać jedno własne zdanie, trzeba przeczytać tysiące cudzych”.

Ryszard Kapuściński

Dokładnie tak samo jest z rysowaniem – żeby narysować swoją ikonę, trzeba zobaczyć tysiące cudzych, żeby nie napisać, że przerysować tysiące cudzych. Żeby było jasne, nie namawiam Cię do plagiatu, a raczej do tego, żeby poszukać swojego stylu. W końcu, jak ktoś uczy się grać na gitarze, to nie robi tego na swoich utworach – tylko na cudzych. Gra znane i lubiane utwory innych autorów. To czemu by nie uczyć się w ten sam sposób rysowania?

„To, co powstrzymuje ludzi, to nie jakość ich pomysłów, tylko brak wiary w siebie”.

Russell Simmons

I wewnętrzny krytyk, który co i rusz mówi, że „nie umiesz”, „nie uda Ci się”, czy tym podobne rzeczy.  Dlatego warto otaczać się ludźmi, którzy powiedzą: „dasz radę”, „spróbuj”, „działaj”, dopóki sami nie nauczymy się, że ten wewnętrzny głos w większości przypadków nie ma racji.

Szukasz narzędzi do rysowania? Sprawdź moje zestawy!


„Rysowanie jest muzyką dla oczu i wyciszeniem dla umysłu”.

Orhan Pamuk

Kto dał się ponieść rysowaniu, ten wie. Szkoda tylko, że większość dorosłych już o tym dawno zapomniała. Owszem, był swego czasu duży boom na kolorowanki dla dorosłych, ale to nie to samo, co rysowanie. I mimo wszystko łatwiej namówić kogoś na kolorowanie, niż na rysowanie. A ja zachęcam Cię do rysowania. Spróbuj. Mówię Ci.

„Początek jest najważniejszą częścią pracy”.

Platon

Nawet największe sukcesy, które ktoś osiągnął, miały gdzieś swój początek. Ale tak samo, jak ważny jest początek, ważny jest koniec działania – jego domknięcie. W końcu nie sztuką jest rozpoczęcie kilku działań, bez ich kończenia. Coś o tym wiem – za dużo chciałam na raz. I jak już to zrozumiałam, wybrałam jeden projekt, a reszta czeka w kolejne. Pisałam o tym tutaj.

„Sposobem na zaczęcie jest skończenie mówienia i podjęcie działania”.

Walt Disney

Nie zastanawianie się, nie ciągłe konsultowanie się, czy inspirowanie, a działanie. Nawet takie najmniejsze, 10-15 minut dziennie, ale jednak działanie. Ostatnio się tego uczę. A Ty?

„Inspiracja istnieje, ale musi Cię zastać przy pracy”.

Pablo Picasso

Często słyszę, że ktoś „szuka inspiracji”, albo „zrobię, jak znajdę inspirację”. Wg Picasso jest dokładnie na odwrót. Do roboty zatem!

„Jesteś jedyną osobą na świecie, która może wykorzystać Twój potencjał”.

Zig Ziglar

Najprawdziwsza prawda. Nic dodać, nic ująć. A Ty co robisz, żeby wykorzystać swój potencjał?

„Nie popełnia błędu tylko ten, kto nic nie robi”.

Teodor Roosevelt

Kiedy następnym razem ktoś Cię skrytykuje i nie daj Boże zhejtuje, pomyśl sobie o tym cytacie. Może będzie Ci łatwej to znieść, albo chociaż złapać dystans, do tego, co słyszysz lub czytasz.

„Jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”.

Walt Disney

Więc nie bój się marzyć. Podobno od marzeń się zaczyna. Ja mam ich kilka – nie da się ich wszystkich na raz wdrożyć (o czym się ostatnio przekonałam), więc wybrałam jedno i małymi krokami je realizuję.

„Ludzie, którzy tracą czas, czekając aż zaistnieją najbardziej sprzyjające warunki, nigdy nic nie zdziałają”.

Mark Fisher

I właśnie dlatego powtarzam, że żeby zacząć, nie trzeba mieć nie wiadomo czego. Tylko zacząć tam, gdzie się jest, z tym co się ma i z tym, co się umie, jak powiedział Arthur Ashe. Gdy poczujesz, że to, co masz do rysowania, już Ci nie wystarcza – zajrzyj do mojego sklepu. Znajdziesz tam moje autorskie produkty i zestawy oraz sprawdzone i polecane przeze mnie pisadła.

Jakie są Twoje inspirujące cytaty?

Wszystkiego rysunkowego!
Jadźka